مشاوره رایگان
دسته‌بندی کالاها

صحافی

صحافی چیست؟

به عمل تا کردن، مرتب کردن و قرار دادن کاغذهای نوشته شده در کنار هم، اتصال، جلدگذاری و در پایان کار برش محصول صحافی گفته می شود. صحافی یکی از مهم‌ترین و اصولی‌ترین قسمت پس از طی کردن فرآیند چاپ می‌باشد که از توجه ویژه‌ای در چاپخانه‌ها برخوردار است. به عبارتی آخرین مرحله تولید هر کتاب، کاتالوگ، مجله، بروشور و غیره، مرحله صحافی آن است. فرم‌های چاپ شده متن کتاب، بوسیله دستگاه تاکن بر اساس قطع کتاب تا می‌شود و سپس فرم‌ها بوسیله ماشین صحافی ترتیب می‌شوند (مثال: یک کتاب ۱۶۰ صفحه‌ای رقعی، دارای ۱۰ فرم چاپی ۱۶ صفحه‌ای است که باید مرتب شوند: فرم یک، فرم دو، …، فرم ده) و سپس بستگی به نوع صحافی با ماشین صحافی که می‌تواند چسب، مفتول زن، دوخت و جلدسازی باشد به جلد متصل می‌شوند.

انواع صحافی

صحافی چسب گرم

صحافی چسب گرم که یکی از متداول‌ترین روش‌های صحافی کتاب است، به صحافی حرارتی نیز شناخته می‌شود. این نوع صحافی پس از سرد‌شدن استحکام و ماندگاری بالایی به وجود می‌آورد و در نهایت کتابی محکم را در اختیار ما قرار می‌دهد. دلیل رایج بودن بکارگیری این نوع صحافی کتاب، سریع خشک‌شدن چسب گرم است. صحافی حرارتی نیازی به خشک‌کن ندارد و کیفیت آن بسیار بالا بوده به طوری که از آن در صحافی کاغذهایی با گرماژ بالا استفاده فراوان می‌گردد.

صحافی مجله ای

مرتب کردن صفحات کتاب یا مجله است که در آن هر چهار صفحه در یک برگه پشت و رو چاپ شده و در نهایت به وسیله مفتول سیمی یا همان منگنه به هم وصل می شوند.

کاربرد صحافی مجله ای:

– سرعت ارائه کار در این صحافی بسیار بالاست.

– این صحافی از ارزان قیمت ترین انواع صحافی می باشد.

– معمولا برای تعداد برگ های پایین از این صحافی استفاده می شود.

– برای تیراژ پایین حتی یک جلد و تیراژ بالا استفاده می شود.

– بیشتر برای مجله ها و دفترچه های راهنما و جزوات با صفحات کم استفاده می شود.

صحافی منگنه ای(مفتول)

صحافی منگنه‌ای یکی دیگر از متداول‌ترین صحافی‌ها به ویژه جهت صحافی صفحات کم در چاپ کاتالوگ، بروشور، جزوه، دفترچه و امثال آن است. صحافی منگنه‌ای در دو نوع تخت و لوپ انجام می‌گیرد که این دو نوع در ظاهر با یکدیگر متفاوت، اما مراحل انجام آن‌ها یکسان‌اند. به یاد داشته باشید که در صورت بالا‌بودن ضخامت و گرماژ صفحات چاپ‌شده، بکارگیری صحافی منگنه‌ای رایج نبوده و محصول مورد نظر از استحکام خوبی برخوردار نخواهد بود.

صحافی جلد نرم

صحافی که توسط چسب انتهای همه برگه ها به هم متصل شده و در نهایت جلد به آن اضافه می شود که این چسب می تواند به طور دستی و با استفاده از چسب های سرد انجام شود و یا توسط دستگاه های پر سرعت به وسیله چسب های حرارتی و گرم

– تعداد برگ نامحدود (معمولا تا قطر 7 سانتی متر)

– کتاب های با تیراژ بالا معمولا از چسب گرم استفاده می کنند هر چند برای تعداد کم هم استفاده می شود.

– بیشتر کتاب ها با این صحافی آماده می شوند.

صحافی جلد سخت

در این صحافی بعد از اینکه به وسیله ی چسب گرم یا سرد صفحات کتاب به هم وصل شدند جلد کتاب جداگانه با استفاده از مقواهای ضخیم (اصطلاحاً مقوای کرجی) ساخته شده و کتاب توسط اتصال هایی به جلد مرتبط می شود.

جلد سخت سلفون

در این صحافی جلد به صورت مجزا چاپ شده و روکش سلفون می شود و با مقواهای ضخیم ساخته می شود و به کتاب اضافه می شود.

جلدسخت چرمی

برای کتاب های نفیس از جمله قرآن، حافظ، شاهنامه به کار برده می شود که جلد با استفاده از چرم و هک کردن و طلاکوب کردن آماده می شود.

جلد سخت گالینگور

برای پروژه ها، پایان نامه ها استفاده می شود که در این صحافی جنس جلد از نوع چرم مصنوعی یا گالینگور می باشد و روی جلد با استفاده از ماشین های طلاکوب هک می شود.

صحافی چسب سرد

چسب سرد از ماده رزین پلی اورتان تولید می‌گردد. شیوه کار صحافی چسب سرد و سرعت تولید آن همانند صحافی چسب گرم است با این تفاوت که این نوع صحافی پایدارتر بوده و از چسبندگی کشسانی قوی برخوردار است. نکته قابل توجه در این نوع صحافی این است که صحافی چسب سرد در گرما و حرارت فعال نشده و در سرما نیز نمی‌شکند.